Psikiyatri

shape 
icon
 

Psikiyatri


Psikiyatri bir tıp dalıdır. Ruh sağlığı ve akıl hastalıkları ile ilgilenir. Bu hastalıklar düşünce, davranış ve duygu değişiklikleri ile kendini gösterir.


20. yy’ da başlayan bilimsel ilerlemeler göstermiştir ki; BEDEN ve RUH bir bütündür, ayrıca insan sosyal çevresiyle varolmaktadır. Fiziksel hastalığı bulunan ya da sosyal çevresinde sorunlar yaşayan bir insanın yaşam kalitesindeki düzensizlik, ruhsal durumunu etkilemekte; beyin fonksiyonlarının bozulması sonucu, düşünce, duygu ve ve davranışlarında düzensizlikle sonuçlanan bir takım hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu nedenlerle, psikiyatri, insanı ruhu ve bedeniyle bir bütün olarak ele almaktadır.


Psikiyatrik hastalıkların tanısı psikiyatri uzmanı hekimlerce konulmakta ve hastalıkla ilgili tedavi yöntemi bireysel, çevresel ve fizyolojik bir takım etmenler dikkate alınarak belirlenmektedir. Genel olarak tedavide ilaçlar, Elektrokonvulsif tedavi (EKT), bireysel psikoterapi (BDT, EMDR,Hipnoz vs) gibi yöntemler kullanımaktadır.


Çocukluktan yaşlılık çağına kadar hemen her yaşta, çeşitli psikiyatrik hastalıklar görülebilmekte ve her geçen gün psikiyatriste başvuran hasta sayısı artmaktadır. Özellikle, günümüzde yaşam şartlarının değişmesi ve ağırlaşması sonucu yaşanan birçok sıkıntı, insanların depresyon, kaygı bozukluğu gibi psikiyatrik hastalıklara yakalanmasına zemin hazırlamaktadır. Bilinenin aksine birçok psikiyatri ilacı bağımlılık yapmamakta ve tedavi sonuçlandığında hekim gözetiminde kolayca bırakılabilmektedir.


Randevu Saatleri

 • Pazartesi
   8:30 –17:30  
 • Salı
  8:30 –17:30 
 • Çarşamba
  8:30 –17:30 
 • Perşembe
  8:30 –17:30 
 • Cuma
  8:30 –17:30 
 • Cumartesi
  8:30 –16:00 
 • Pazar
  Sadece Acil
İletişim
0850 888 54 33

Uzman Hekimlerimiz

icon