Erken Ergenlik Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir

Erken Ergenlik Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Erken Ergenlik Tedavisi, 40 yıla yakın süredir çocuklarda uygulanmakta ve genel olarak güvenli bir tedavidir.

Erken Ergenlik Tedavisi esnasında yan etkiler çok sık görülmemektedir. En sık görülen yan etkiler, enjeksiyon bölgesi (ağrı, şişme ve apse) reaksiyonlarıdır.

Erken Ergenlik Tedavisi esnasında alerjik reaksiyonlar sık olmasa da görülebilir. Bu nedenle ilk enjeksiyon, hastane ortamında yapılmalıdır.

Erken Ergenlik Tedavisi esnasında kilo alma, baş ağrısı, kas ağrısı, sıcak basması, sivilce, cilt döküntüsü, ruh hali değişiklikleri (ağlama, huzursuzluk, sinirlilik vs) ile vajinal kanama ve vajinal akıntı gibi yan etkiler de nadiren görülebilir.

Erken Ergenlik Tedavisi esnasında kemik sağlığı olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle tedavi edilen çocukların yeterli kalsiyum tüketilmesi ve egzersizlerine dikkat etmeleri önemlidir. Süt ürünleri (süt, yoğurt, peynir), koyu yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, mercimek ve badem iyi kalsiyum kaynaklarıdır ve tüketilmelidir. Diğer taraftan serum D vitamini düzeyi de normal olmalıdır. Çocukta D vitamini eksikliği varsa mutlaka tedavi ve takip edilmelidir.

Özellikle daha önce nöbet geçirmiş veya beyinde herhangi bir problemi olan çocuklarda nöbet görülebilir. Bu şekilde problemi olan çocuklarda dikkatli olunmalıdır.

Ayrıca çocukta uzun QT sendromu (ritm problemi) varsa ya da ailede doğuştan kalp hastalığı, ritm bozukluğu, ani ölüm veya uzun QT sendromu olan kişiler varsa erken ergenlik tedavisine başlamadan önce mutlaka kardiyolojik değerlendirme yapılmalıdır.

Erken Ergenlik Tedavisi 40 yıla yakın süredir uygulanmaktadır. Bu süre zarfında tedavi edilen kız çocuklarında kısırlık saptanmamıştır.

Erken Ergenlik Tedavisi esnasında kanıtlanmış başka her hangi bir olumsuz etki yoktur. Bu tedavi ergenliği durdurmada etkili ve güvenle bir tedavidir.