Erken Ergenliğin Tedavisi Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli 10 Nokta

Erken Ergenlik Tedavisi Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli 10 Nokta:

 

Erken Ergenlik Tedavisinin erken başlanması kadar ciddi bir şekilde yapılması ve çocuğun yakın takip edilmesi de önemlidir.

 

Erken Ergenlik Tedavisi esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli 10 noktayı vurgulayacak olursak:

1.    Erken Ergenlik Tedavisi için kullanılan ilaçların (iğnelerin) yapılacağı günler, ciddiyetle takip edilmeli ve planlanmalıdır. Çünkü bu ilaçların zamanında yapılması, tedavi başarısını etkilemektedir. Erken veya geç yapılmamalıdır.

2.    Enjeksiyon bölgesi reaksiyonları (ağrı, şişme, apse vs) tedavi esnasında çocuklarda görülebilir. Gerekirse soğuk uygulama ve ağrı kesici verilebilir.

3.    Kemik sağlığı acısından, tedavisi esnasında yeterli kalsiyum tüketilmelidir. Süt ürünleri (süt, yoğurt, peynir), koyu yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, mercimek ve badem iyi kalsiyum kaynaklarıdır.

4.    Erken Ergenlik Tedavisi esnasında çocuğunuzun serum D vitamini düzeyi mutlaka kontrol edilmeli ve serum D vitamini düzeyi yeterli olmalıdır. D vitamini eksikliği varsa mutlaka tedavi edilmelidir.

5.    Erken Ergenlik Tedavisi esnasında dengeli beslenme ve sağlıklı besinlerin tüketilmesi çok önemlidir. Bu nedenle taze meyve ve sebzeler, tavuk, yağsız et, balık, yumurta ve süt ürünleri tüketilmelidir. Diğer taraftan şeker, kek, pasta, cips, pizza, tatlı, hamburger, gazlı içecekler ve kızartmaların çok fazla tüketilmemesi konusunda dikkatli olunmalıdır.  

6.      Kilo fazlalığı, hem erken ergenliğe neden olabilir hem de erken ergenlik tedavi başarısını azaltabilir. Bu nedenle bu dönemde kilo alımı dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.

7.      Sağlıklı büyümede etkili olması nedeniyle uyku, çok değerlidir. Çocuklar akşamları 22:00-22:30 gibi uyutulmalı ve yeterli süre uyumaları sağlanmalıdır.

8.      Düzenli egzersiz yapmak, çocuğun büyüme ve gelişmesinde çok önemli olduğu için çocuklar bu konuda desteklenmelidir. Özellikle basketbol, voleybol, yüzme, jimnastik, yoga, ip atlamak, badminton ve tenis gibi sporlar konusunda teşvik edilmelidir. 

9.      Başlıca plastiklerde, deterjanlarda, böcek ilaçlarında ve endüstriyel kimyasallarda bulunan ve endokrin sisteminin çalışmasını bozan endokrin bozucu maddelerden olabildiğince uzak tutulması önemlidir. Ayrıca boy uzattığı ve çocuk gelişimine çok faydalı olduğu ileri sürülen bitkisel gıda takviyeleri konusunda dikkatli olunmalıdır. Bu ürünlerin çoğu iddia ettiklerinin tersine, uzun vadede çocuğun sağlığını olumsuz etkilemektedirler.

10.                       Erken Ergenlik Tedavisinin, hem yeterli ve başarılı olduğunu ortaya koymak hem de olası yan etkilerin kontrol edilmesi için 2-3 ayda aralıklarla çocuk endokrinin düzenli kontrolleri yaptırılmalıdır. Düzgün ve zamanında çocuk endokrin kontrolleri yapılmadığında, yetersiz tedavi söz konusu olur ve tedavi başarısı düşer.

 

       Çocuğunuza ve size sağlıklı günler dilerim.