Çocuklarda Gelişim Bozuklukları

Çocuklarda Gelişim Bozuklukları Neden Olur?

Çocuklarda bazı nedenlerden dolayı gelişim bozuklukları görülebilmektedir. Çocuğun boyunun, kilosunun, sosyal ve duygusal becerilerinin yaşı ile doğru orantılı olması beklenir. Bu fiziksel ve zihinsel gelişim, biyolojik etmenlerin dışında çevresel ve psikolojik faktörlerden de etkilenmektedir. Bazı durumlarda sadece çevresel faktörlerin neden olduğu gelişim bozuklukları da meydana gelebilmektedir. Çocuklarda kötü ve az beslenme, uyku düzensizliği çocuğun gelişimini etkileyen çevresel faktörlerdendir. Çocukta yoğun bir şekilde iştahsızlık ya da kötü bir beslenme şekli var ise bu, çocuğun hormonlarını etkiler. Çocukta bu şekilde bir büyüme geriliği gözlemlenebilir. Çocuklarda uyku sırasında büyüme hormonları salgılandığı için düzenli uyumak çok önemlidir. Çocuğun uykusunu yeterli olarak alması gerekmektedir.

İlgisizlik Büyük Neden!

Çocuk gelişiminde çok önemli bir şey vardır ki; o da psikolojik etkenler. Ebeveynleri çalışan, anne babanın yeteri kadar ilgilenemediği çocuklarda, gelişim bozuklukları çokça görülmektedir. Çocuğun gelişimi sadece bedensel değil, zihinsel olarak da tam olmalıdır. Aileler çocukları ile birebir ilgilenmeli, onlar ile oyun oynamalı ve büyümesini yakından takip etmelidirler.

Gelişim Bozukluklarının Belirtileri Nelerdir?

    • Çocuğun boy ve kilosunun yaşıtlarından çok geride seyretmesi

    • Konuşma gecikmesi

    • Yürüme, koşma gibi becerilerde geç kalma

    • Sosyal becerilerde eksiklik

    • Saldırganlaşma ve hırçınlık

Gelişim bozukluklarının en büyük belirtileri, yukarıdaki şekildedir. Gelişim bozukluklarında bazen, ebeveynler çocuklarında bir sorun oluşunu fark edemez veya kabul edemezler. Çocukta herhangi bir büyüme bozukluğu var ise, yaşıtlarından farklı davranıyorsa aileler bunun ileride düzeleceğini düşünerek umursamayabilirler. Bu nedenle çocuğunuzu düzenli zaman aralıklarında kontrole götürmenizde fayda vardır.

Bu Belirtiler Var İse Ne Yapmalıyız?

Öncelikli olarak yapmanız gereken, çocuğunuz ile birebir ilgilenmektir. Ona sevginizi hissettirmeniz, onunla vakit geçirmeniz gerekmektedir. Birlikte oyunlar oynayabilirsiniz. Çocuğunuzun beslenmesine dikkat edin. Karnını sağlıklı öğünler ile doldurun. Kötü beslenmesine izin vermeyin. Çocuk yaşıtlarından daha fazla geri kalmadan, altta yatan sorunun çözülmesini, çocuğun yaşadığı probleme göre çocuk nöroloji uzmanına uzmanı ya da çocuk psikoloğundan yardım alarak sağlayabilirsiniz. Bu nedenle erken teşhis çok önemlidir.